Bartosz & Lato

Hel - Wczasy nad morzem

Pochodzenie nazwy

Pochodzenie nazwy

Pochodzenie nazwy miasta nie zostało dotąd jednoznacznie wyjaśnione. W języku staropolskim nazwa Hel oznacza „wydmę, pustkowie, cypel”, od której oprócz Helu miała się wywodzić również wcześniejsza nazwa Elbląga – „Helbląg”.

Część badaczy wskazuje na jej źródło w językach germańskich. Na holenderskiej mapie z XVII w. cała mierzeja nazywana jest Heel. Nazwę swoją zawdzięcza najprawdopodobniej żeglarzom – kupcom dążącym tutejszymi szlakami na tereny Prus (do Truso). Anton Englert – archeolog z Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde (Dania) – wyjaśnia pochodzenie nazwy uwarunkowaniami geograficznymi. W języku duńskim bowiem hæl oznacza obcas buta (ang. heel), zaś tradycyjne duńskie nazewnictwo żeglugowe często posługiwało się odniesieniami do części ciała – np. næs – nos, hoved – głowa, albue – łokieć[potrzebny przypis].

Według innej teorii nazwa wywodzi się od imienia nordyckiej bogini zaświatów Hel, której miejsce kultowe znajdowało się zapewne na Mierzei Helskiej, bądź od starogermańskiego określenia piekła (heel, kraj bogini Hel), kojarzonego w germańskiej mitologii z zimnem. Uzasadniane jest to panującym na mierzei klimatem, zimniejszym niż choćby na położonej bardziej na północ Gotlandii.
Źródło: Wikipedia

-galeria-

„Ry­bacy wiedzą, że morze jest niebez­pie­czne, a sztorm straszli­wy,
jed­nak nig­dy nie trak­tują tych niebez­pie­czeństw ja­ko wys­tar­czające­go po­wodu do te­go,
by po­zos­tać na brzegu.” – Vincent van Gogh

-galeria-

„Ry­bacy wiedzą, że morze jest niebez­pie­czne, a sztorm straszli­wy,
jed­nak nig­dy nie trak­tują tych niebez­pie­czeństw ja­ko wys­tar­czające­go po­wodu do te­go,
by po­zos­tać na brzegu.” – Vincent van Gogh

WebCam - Hel na żywo

Chcesz wiedzieć jakie są warunki pogodowe w Helu ? lub co ciekawego się dzieje ? Zapraszamy do oglądania na żywo obrazu z helskich kamerek.
Dzięki helskim kamerkom zobaczą Państwo piękne zachody słońca, jednostki cumujące w portowej marinie, sztormowe scenerie oraz inne ciekawe zjawiska. Oglądaj Hel na żywo !

Zobacz
KONTAKT
Jesteśmy do Państwa dyspozycji

RODO

Pokoje goscinne „Bartosz” Pawel Kwidziński
Pokoje goscinne „Lato” Teresa i Edmund Kwidzińscy

ul. Żeromskiego 24 A-B, 84-150 Hel | Tel. kom. 500-363-622 | Tel. 58 675-06-73
Nr konta  65 1240 5370 1111 0000 5365 0160

www.bartoszlato.pl |

Wysłanie zapytania, nie jest równoznaczne z rezerwacją terminu.